Signum: S6. Konstnär: Ingrid Bade, collage med affischer/broschyrer från 1930-talet
.

Du köper affischen genom att e-posta posters (ät) cometofinland.fi och uppger beteckningen S6 samt antal. Detta är alltså en specialutgåva och styckepriset är 35 e + porto till självkostnadspris. (Den svarta ramen ovan finns inte i den tryckta versionen).

Lite om affischerna och Ingrid Bade

Den rikssvenska grafikern och konstnären Ingrid Hagström-Bade är nog en av de mest förbisedda inom finländsk bruksgrafik. Efter sitt giftermål med den finländska konstnären Edmund Bade bodde hon åren 1931 – 1945 i Helsingfors.

I en självanalys av Finlands resepropaganda som gjordes i mitten på trettiotalet är Suomen-Matkat oerhört nöjd med Ingrid Bades verk. Broschyrtexterna är skrivna av journalisten Alex Matson och i sin rapport skriver Suomen-Matkats Börje Sandberg så här:

”Broschyrens förtjänstfulla och löpande text, liksom de representativa och rikliga illustrationerna samt den läckra artistiska utformningen har bidragit till att broschyren i den engelskspråkiga världen, framför allt i Amerika, har fått mycket smickrande respons ...”

Som utbildad reklamgrafiker vid nuvarande Konstfack i Stockholm fick Ingrid Bade jobb vid Tilgmanns tryckeris tecknarstudio där hon måste ha varit en av få kvinnor. Ingrid Bade hade inte bara en personlig stil i sina affischer och broschyrpärmar, hon var dessutom mångsidig: Under 1930-talet debuterade hon till exempel som kostymdesigner när Finska operan uppförde Orfeus i underjorden.

Typiskt nog är Bades affischer långt kändare än konstnären själv. FÅA:s 1930-talsaffisch (finns som postkort i vår PosterShop), med det tidstypiska perspektivet, är fortfarande en av de stora symbolerna för finländsk sjöfart. Hennes harmoniska Lapplandsaffisch (se den i vår PosterShop) med de kurviga linjerna, midnattssolen och den andäktigt tysta, nästan spöklika, kvinnan är å sin sida numera en älskad klassiker inom ramen för vårt projekt.

Men nu ska det handla om Finlands vilda forsar, som också Bade tycktes fascinerad av, se ovan!

På 1920- och 1930-talen var det nämligen en stor turistattraktion att susa ner för forsarna i flodbåt.

Författaren Ilmari Kianto skriver i Turistföreningens årsbok 1930 en hyllning till den ekonomiskt tidigare så viktiga tjärbränningen i Uleåborgstrakten och till männen som forslade ner tjäran längs Ule älv. Men nu, skriver Kianto, är det andra tider. Inte ens turisten kan längre lätt hitta en flodbåt att färdas i längs Ule älv: ” Den bensinstinkande bilen har givit dödsstöten åt den tjärdoftande, men naturfriska flodbåten!”.

Bakgrunden är att allt fler turister börjat kräva snabba upplevelser, man orkar inte sitta dagarna i ända i forsbåtarna om inte vattnet strömmar ordentligt, så med buss, bil och tåg hoppar man över de långsamma partierna. Så därmed får också järnvägen en rejäl känga av Kianto:

”... Turistföreningens moraliska skyldighet vore i mitt tycke att med händer och tänder söka motverka detta järnvägens skadliga inflytande på den ursprungliga och naturenliga turismen. I alla våra lärda skolor borde man på de högra stadierna belysa den naturenliga turismens värde och vikt genom att förklara den psykologiska skillnaden mellan turistandet per järnväg och per båt””.

Men Kianto tar sig hur som helst ut på en forsbåt i Kajanatrakten. Han startar från Vaala hotell där flodbåtsturer fortfarande drar stora mängder turister och hoppar på vid själva kungsforsen – Pyhäkoski.

” ... En tölp vore den turist, som i svallet av denna Uleälvs kungsfors, vilken brusar fram genom djupa skogar, skuggrika björk- och aldungar, ej skulle se en av vårt lands förnämsta sevärdheter. Styråran i vår båt sköttes av en styv gubbe, Eera Merilä, och denne om någon tycktes vara ett med Pyhäkoskis själ, i det han till mångens överraskning började sjunga med full hals. ’De där utlänningarna äro sådana murvlar, därför brukar jag liksom till vederkvickelse sjunga litet’, förklarade gubben.

Tänd på mera?

Texten och affischen ovan ingår i boken Come to Finland. Boken är en underhållande skildring, genom affischer och Magnus Londens och Joakim Enegrens texter, över Finlands häpnadsväckande väg från okänt furstendöme till ett romantiskt och glamouröst resemål. Du kan beställa boken här.


Tillbaka till specialaffischerna
Tillbaka till vanliga Poster Shoppen.